Видатні минулого Відомий та невідомий Іван Давидяк

15
Січ
Відомий та невідомий Іван Давидяк
(2 Голосів)
Написав ВасильГерей   

 


Постать Івана Давияка є знаковою для Саджавки. Зазначу, що повнота його життєвої позиції та вкладу у боротьбу з тоталітарним режемом, повністю не оцінена до того часу, коли громадськість не ознайомиться з його творчими працями. За історичними дослідженнями відомий його життєвий шлях, та загадкою залишаються його твори, які досі не віднайдено.

Життєписом Івана Давидяка цікавився громадський діяч, голова товариства «Меморіал»-Роман Круцик, який захопився постаттю нашого саджавчанина. Ось, що він пише про нашого земляка:-« Був такий Іван Давидяк. Закінчив у Коломиї гімназію. Батько помер, то він переїхав у Краків, до дядька. Там закінчив історичний і філософський факультети. Приїхав до Львова і взявся за тему «Проблеми Совітів у Другій світовій війні». Він у 1939 році вже передбачив хід Другої світової війни.

Цього ж 1939-го приходять совіти й хапають його. Я читав його справу. В нього конфіскували книжку «Сила і розум», яку він видав у Львові на вулиці Бляхарській на власний кошт. Також у нього при обшуку забрали два рукописи автобіографічної повісті «Над Прутом». В справі їх немає. І знаєте, я таки не здивуюся, якщо хтось із чекістів колись видасть їх за свої.»

«Золотий вересень» приніс трагічні випробування для жителів Західної України. Тільки з осені 1939 р. по осінь 1940 р. було репресовано за політичними ознаками, головним чином депортовано без суду і слідства, і навіть без письмового звинувачення, близько 10% населення. На листопад 1940 р. із західних областей України виселено 312 000 сімей, або 1 млн 173 тис. 170 чол.

Таємно і безслідно зникала з міст і сіл галицька інтелігенція. Тріщали переповнені тюрми, недалеко від них по лісах, ярах і хащах з’являлися замасковані ями із замордованими людьми. Такої жорстокості, вседозволеності, розбещеності, зверхності і хамства жителі Станіславської області не бачили  за всі часи різних окупацій свого краю. Громадсько–політичне легальне життя в області зупинилось. Була заборонена діяльність усіх громадсько–політичних організацій і партій. Перестали виходити численні раніше періодичні видання, спорожніли будинки «Просвіти».

Як і більшість галицької інтелігенції, трагічна доля не обминула і молодого, талановитого філософа, історика, публіциста Івана Давидяка. 4 листопада 1940 р. він був заарештований Станіславським НКВС. За матеріалами явно сфальсифікованої кримінальної справи № 29461 його засуджено до 10 років позбавлення волі, за статею 54 п. 10 ч. 1 К.К. УРСР. Напевно, щоб краще зрозуміти «злочин» Давидяка треба прочитати, що засвідчує дана стаття кримінального кодексу УРСР.

Стаття 54 КК УРСР, добре апробована на великій Україні, була вміло застосована майже до кожного репресованого західного українця з першого дня «визволення» 1939 р. Зокрема розділ ст. 54 має

такі кваліфікаційні ознаки, за якими і засуджено Давидяка,- ст. 54–10 — за пропаганду або агітацію,

яка містить заклики до повалення або підриву радянської влади. Після констатації такого факту, зрозуміло чому Івана Давидяка так боялася радянська влада і поспішно знищила.

Творчу діяльність І. Давидяк почав ще студентом. У 1938 р. написав книжку «Сила чи розум», яку за власні кошти видав у Львові тиражем 500 примірників. Молодий філософ, історик та публіцист мав намір влаштуватись у Львівський університет і вже опрацьовував тему майбутньої дисертації.

Із постанови про прилучення речових доказів до кримінальної справи (мову оригіналу збережено):

«Я старший оперуполномоченный 3–го отделения 2–го отдела УГБ УНКВД по Станиславской области мл. л–т госбезопасности Миргородский разсмотрел следственное дело № 29461 по обвинению Давидяка Ив. Никол. в преступлениях предусмотреных ст. 54 п. 10 ч. 1 К.К. УРСР, нашол: Давыдюк Ив. Ник. 1906 г. р. уроженец и житель с. Саджавка Ланчинского района Станиславской обл., украинец, писатель, является автором нацыоналистической книги под названием «Сила или разум?» изданной им за свои средства в 1938 г. в г. Львове на украинском языке. Давыдяк Ив. Ник. Обвиняется в том, что он в упомянутой книге вел антисоветскую клеветническую пропоганду направленную против Советского Союза, Компартии и ее Вождя. На основании изложенного постановил: книгу «Сила или разум?» на 96 листах на украинском языке приобщить к следственному делу № 29461 по обвинению Давыдяка Ив. Ник. как вещественное доказательство».

Як пояснював на допитах письменник, крім книжки «Сила чи розум?» він написав автобіографічну повість «Над Прутом» у двох частинах, дев’ять поетичних збірок у рукописах. Першу частину автобіографічної повісті «Над Прутом» письменник здав у Львівську друкарню на вул.

Бляхарській, 9. Друга частина, рукописи поезій і книжка «Сила чи розум?» були вилучені при арешті. На жаль, з кримінальної справи вони зникли, є тільки акт про знищення вирізок із газет.

Як видно із протоколів допиту, І. Давидяк був надзвичайно розумною і талановитою людиною.

Це засвідчують короткі, точні і переконливі відповіді на допитах. Поводився в’язень на слідстві незалежно і гідно.

Запитання. Что вы хотели доказать в своей книге «Сила или разум?»

Відповідь. У книжці «Сила чи розум?» я ставив собі за мету доказати, що в людському суспільстві повинні переважати справедливість і розум, але не диктатура. Бо диктатура використовує нарід в цілях егоїзму диктатора. Я порівнював диктатуру пролетаріату з диктатурою фашизму у Німеччині,

Італії та інш. Вважаю, що між ними різниця та, що фашистська диктатура — права, а диктатура пролетаріату — ліва і більш розгнуздана.

 

Запитання. Зачем вы делали нападки на Вождя пролетариата и Коммунистическую партию?

Відповідь. Так я писав тому, що в СРСР проводились масові вбивства народу, завдяки диктатурі пролетаріату. (Темою дисертації І. Давидяка була «Проблема совітів у Другій світовій війні»)

Я хотів висвітлити виключно військово–політичну проблему Совітського Союзу і його ролю в зв’язку зі світовою війною, не торкаючись господарства країни. Основні питання моєї дисертації повинні були бути:

1. Відношення СРСР до Німеччини.

2. Відношення СРСР до Японії.

3. Відношення і роль СРСР під час закінчення Другої світової війни.

Запитання. Какую роль должен играть СССР в этих отношениях?

Відповідь. Моя думка, що СРСР має помогти Англії проти Німеччини так, щоб Німеччина ослабла. Що стосується Японії, то СРСР має поступити так же, як з Німеччиною. А що стосується арбітра,то СРСР під кінець Другої світової війни має сказати своє рішуче слово навіть шляхом втручання

у війну.

Як бачимо, І. Давидяк ще перед війною передбачив хід подій у Другій світовій війні.

Очевидно, слідчий мав завдання довести, що Давидяк є ворог народу, тому були і такі запитання:

«Как вы разсматриваете приход частей Красной Армии на Западную Украину?».

Відповідь. Я вважаю, що Німеччина і СРСР поділили Польщу. Німеччина відпустила СРСР частину Польщі за договір про ненапад.

Запитання. Почему вы критиковали советский строй?

Відповідь. Я критикував керівництво цим ладом.

Письменника примусили розповісти про всіх своїх рідних та знайомих, назвати їхні прізвища,освіту, посади.

Редагував книжку «Сила чи розум?» Витвицький, працівник газети «Новий час», що видавалась у Львові.

Якою смертю загинув І. Давидяк, точно не відомо. Є поодинокі свідчення, про які пише і Галина Христан,що начебто після відходу «визволителів» при розкопках могили закатованих НКВС у Надвірній мати впізнала тіло замордованого сина. У кримінальній справі І. Давидяка на одному з аркушів є запис олівцем, що 18.02.1940 р. його етапували в пересильну тюрму м. Харкова. Як відомо, пересильною тюрмою в Харкові була так звана «Холодна гора», де були замордовані тисячі українців з Галичини.

Багатьох дослідників та саджавчан цікавить тема долі Івана Давидяка, та ще більший інтерес викликає його творча спадщина яка досі не віднайдена.


Прокоментуйте:

blog comments powered by Disqus
 

Використання матеріалів цього сайту можливе тільки з посиланням на джерело.
Використання матеріалів сайту для публікації у друкованих виданнях без письмової згоди засновників сайту забороняється.
Copyright © 2008-2010 Roman Gelembjuk & Yura Ivanochko

Вподобай щоб отримувати
цікаві новини першим!