Видатні минулого

Василь Іванович Ковалюк - Царство Небесне та земля Вам пухом
(0 Голосів)
Написав Юрій Іваночко   

Із співчуттям у серці сповіщаємо, що передчасно пішов із життя Василь Іванович Ковалюк.
Важко знайти такі слова, які б змогли зменшити біль людям, які втратили рідного або близького.

Василь Іванович запам’ятається всім нам, як справжній патріот рідного села і України, людина з активною громадянською позицією. Він зміг би ще багато корисного зробити для нашого краю. Шкода, що так передчасно його життя обірвалось.

Детальніше...
 
Про священика Михайла Костюка
(2 Голосів)
Написав Катерина Федорівна   

    

     Роки віддаляють нас від минувшини. Та пам'ять зберігає імена людей, які творили нашу історію, залишили після себе згадку про добрі справи, які є гідними для наслідування. Недавно минуло 120 років від дня народження священика Михайла Костюка, пароха церкви с.Саджавка в 1937-1941 роках.

Настоятель УАПЦ Покрови Пресвятої Богородиці, митрофорний протоієрей Мирослав Хімейчук відправив панахиду, разом з парафіянами віддавши данину пам’яті людині, що відійшла у вічність. Нелегкий життєвий шлях, пройдений о.Михайлом Костюком, заслуговує на шану сучасників та пам'ять нащадків за те, що був не тільки добрим пастирем, але й справжнім патріотом України.  

     Друкуємо матеріали, передані о.Мирославу онуком Михайла Костюка - Любомиром Костюком. Дякуємо пану Любомиру за те, що знає, пам’ятає історію своєї родини і сприяє написанню нових сторінок історії села Саджавка.

    

     Костюк Михайло Миколайович народився 16 липня 1895 року в с. Лісна Слобідка Коломийського повіту Станіславської області в селянській родині.

Початкову освіту здобув у рідному селі. В 1914 році закінчив з відзнакою Коломийську українську гімназію.

З початком Першої світової війни 1914 року в числі всіх випускників вступає добровольцем в УСС (Українські Січові стрільці). Вони проходять вишкіл в Закарпатті в околиці Мукачево. Потім 1915 рік, важкі бої з москалямив Карпатах. Бої на горі Маківці та інші місця біля Сколе: «Наші окопи переходять 4 рази з рук в руки за один день. Від ворожих куль наліво і направо падають стрільці». Молодий юнак складає обітницю Богові: «Якщо вийду живий із цього пекла, хочу і буду служити Богові ціле життя як священик…»

В Карпатах попадає в полон до російських солдатів. Його, полоненого, везуть в Київ на роботу. Коли 1917 року Симон Петлюра організовував збройні сили, здобув Київ і IV Універсалом УНР проголосив самостійність України,   Михайло знову в рядах Українських Січових стрільців. Також був присутній на церемонії вручення Симону Петлюрі Білого коня.

Детальніше...
 
Відомий та невідомий Іван Давидяк
(2 Голосів)
Написав ВасильГерей   

 


Постать Івана Давияка є знаковою для Саджавки. Зазначу, що повнота його життєвої позиції та вкладу у боротьбу з тоталітарним режемом, повністю не оцінена до того часу, коли громадськість не ознайомиться з його творчими працями. За історичними дослідженнями відомий його життєвий шлях, та загадкою залишаються його твори, які досі не віднайдено.

Життєписом Івана Давидяка цікавився громадський діяч, голова товариства «Меморіал»-Роман Круцик, який захопився постаттю нашого саджавчанина. Ось, що він пише про нашого земляка:-« Був такий Іван Давидяк. Закінчив у Коломиї гімназію. Батько помер, то він переїхав у Краків, до дядька. Там закінчив історичний і філософський факультети. Приїхав до Львова і взявся за тему «Проблеми Совітів у Другій світовій війні». Він у 1939 році вже передбачив хід Другої світової війни.

Цього ж 1939-го приходять совіти й хапають його. Я читав його справу. В нього конфіскували книжку «Сила і розум», яку він видав у Львові на вулиці Бляхарській на власний кошт. Також у нього при обшуку забрали два рукописи автобіографічної повісті «Над Прутом». В справі їх немає. І знаєте, я таки не здивуюся, якщо хтось із чекістів колись видасть їх за свої.»

«Золотий вересень» приніс трагічні випробування для жителів Західної України. Тільки з осені 1939 р. по осінь 1940 р. було репресовано за політичними ознаками, головним чином депортовано без суду і слідства, і навіть без письмового звинувачення, близько 10% населення. На листопад 1940 р. із західних областей України виселено 312 000 сімей, або 1 млн 173 тис. 170 чол.

Детальніше...
 
До 70-річчя УПА
(3 Голосів)
Написав Василь Герей   
Спартан

Спартан 

Стоять у лісі хлопці Спартана.

Рої і чоти. Сотня.Ніч ясна.

Блискоче зброя в золоті зорі,

Детальніше...
 
Іван Давидяк - сила і розум.
(5 Голосів)
Написав G.V.   
ДАВИДЯК Іван Миколайович, 1906 р. н., с. Саджавка Надвірнянського району, українець, освіта вища. Проживав у с. Саджавка, письменник. Заарештований 05.11.1940. Звинувачення: проводив антирадянську пропаганду. Станіславським обласним судом 20.12.1940 засуджений на 10 років позбавлення волі та 5 років пораження в правах. Реабілітований 10.11.1989

Історія арешту.
П'ятого листопада 1940 року повного сил і творчої енергії Івана у віці 34 роки заарештували. Почалося страхітливе життя у станіславській тюрмі. Допити, нічні розмови зі слідчими, безкінечні звинувачення доводили до божевілля. Він утратив лік дням і ночам. Щоразу допитувалися, чи визнає себе винним у тому, що у своїх творах агітував проти комуністичної партії, зводив наклепи на СРСР, закликав до терору, вів боротьбу з комуністичним рухом, його вождями.
Детальніше...
 
Більше статтей...
« ПочатокПопередня12НаступнаКінець »

Сторінка 1 з 2

Використання матеріалів цього сайту можливе тільки з посиланням на джерело.
Використання матеріалів сайту для публікації у друкованих виданнях без письмової згоди засновників сайту забороняється.
Copyright © 2008-2010 Roman Gelembjuk & Yura Ivanochko

Вподобай щоб отримувати
цікаві новини першим!