Видатні гості села Ольга Кобилянська в Саджавці

27
Чер
Ольга Кобилянська в Саджавці
(5 Голосів)
Написав Василь Герей   

Ольга Юліанівна Кобилянська - ще одна яскрава постать, яка милувалася красою Саджавки.

Документально встановлено, що вона бувала у селі Саджавка в 1918, 1928 і 1929 роках. Тут проживала з 1905 до 1941 р. її добра знайома, товаришка юних літ Марія Бобикевич (1859-1942 рр.) - дружина священика Сидора Бобикевича. Марія Бобикевич з роду Устияновичів, які приятелювали з родиною Кобилянських давно.

На фото: О.Кобилянська в центрі розмовляє з Марією Бобикевич. 1929 рік.

На долю О. Кобилянської випало зазнати благословенства батька Марії Бобикевич - письменника Миколи Устияновича (1811—1885), автора пісні «Верховино, світку ти наш», який давав їй читати чеські та українські дитячі книжки. Мешкаючи в Сучаві, він був у приятельських стосунках з родиною Кобилянських, коли вона тут жила (1869—1871), старечою рукою ласкаво гладив мале дівча по голівці. Дочка М. Устияновича Ольга стала сердечною подругою юної Ольги.

 На початку 80-х років XIX століття батько Кобилянської придбав для родини австрійське фортепіано. Призначалося воно, щоправда, для Євгенії Кобилянської — старшої сестри письменниці, яка з дев'ятирічного віку протягом кількох років опановувала секрети музики в приватному музичному закладі, їй пророкували велике майбутнє в цій галузі, принаймні в Кімполунзі (місто в Південній Буковині, тепер на території Румунії, де Кобилянські мешкали в 1874—1889 роках) вона вважалася найкращою піаністкою. Постійно грала на музичних вечорах у своєму місті, неодноразово брала участь у концертах у Чернівцях. У 1878 році Євгенію було запрошено в Сучаву на ювілей письменника Миколи Устияновича. Якраз тоді там відбувся загальноміський концерт, на якому Євгенія акомпанувала до окремих пісень, разом із Марією Устиянович у чотири руки грала "Угорські танці" Брамса. А взагалі, в її репертуарі були твори Мендельсона, Бетховена, Брамса.

У листі від 25 липня 1928 р. О. Кобилянська писала:
"Від вчера, то є 24-го, я в Саджавці, тут дуже добрий воздух і мені мило й добре".

Донька Марії Бабикевич Клавдія згадувала:
"Теплі літні вечори переживалися спільно на ґанку. Під шум Прута, що блистів у світлі місяця, велися цікаві балачки про мистецтво, музику..."

Будинок, де зупинялась письменниця, і зараз стоїть у Саджавці на тихій вулиці, названій її іменем. До 125-річчя з дня народження О. Кобилянської на цьому будинку встановлено меморіальну дошку (4 грудня 1988 року).

 


Прокоментуйте:

blog comments powered by Disqus
 

Використання матеріалів цього сайту можливе тільки з посиланням на джерело.
Використання матеріалів сайту для публікації у друкованих виданнях без письмової згоди засновників сайту забороняється.
Copyright © 2008-2010 Roman Gelembjuk & Yura Ivanochko

Вподобай щоб отримувати
цікаві новини першим!