Історія Історія Про що розповідають старі мапи

Забули свій пароль?
Забули своє Ім’я Користувача?

Бер
Про що розповідають старі мапи PDF Друк e-mail
Написав Роман Гелемб'юк

Одним із доступних способів дослідити історію нашого села є вивчення старих мап (карт) навколишньої місцевості. Існує декілька топографічних мап нашого району, створених в часи Австро-угорської імперії та міжвоєнний період.

Найстаріше детальне зображення села Саджавка знаходимо на мапі, виданій у Відні в 1855 році. Це набір топографічних карт Галичини. Масштаб цієї мапи 1:115 000 .

Клацніть на карту для детального перегляду

Тут можемо бачити картину заселення Саджавки в середині 19-го століття. Це зображення складено із 2-х різних листів мапи, бо село розташоване на межі 2-х районів. Одна частина села попала в мапу Надвірнянського району, а інша — Коломийського.

Наступна топографічна мапа нашого регіону була розроблена в період з 1870 по 1914 роки. Деякі райони перевидавались по 2-3 рази. Як і у випадку попередньої мапи, Саджавка відтворена у 2 районах. “Надвірнянська” частина карти була видана приблизно у 1990 році. На карті бачимо дату - 1894 рік. Але, оскільки там зображено залізницю, то реальним роком видання можемо вважати 1905. “Коломийська” частина карти видана у 1906 і перевидана у 1914 році.

Цей набір мап також виданий урядом Австро-угорської імперії. Масштаб 1:75 000.

Карта Саджавки - 1905 рік

Тут видно, що село є більш заселеним, ніж 50 років назад.

Наступна мапа Саджавки була видана в 1910 році для австрійської армії. Вона має менший масштаб — 1:200 000.

Карта Саджавки - 1910 рік

Після Першої світової війни наш регіон став частиною Польщі. Польська влада видала вперше мапи для Станіславської області в 1922 році. Але це була копія австрійських карт 1870-1914 років. Змінилися лише написи: з німецької мови на польську. Оновлені мапи з’явилися в 1929 році. Масштаб 1:100 000.

Карта Саджавки - 1929 рік

В 1935 році мапи були знову перевидані. Зображення нашого села там не змінилося.

В 1941 році були видані німецькі карти для армії. Вони є копією польських мап із підписами вже німецькою мовою.

Порівнюючи ці мапи, ми можемо бачити, як змінювалась Саджавка та навколишні села протягом 150 років.

Млин в Мельниках.

Відомо, що в Саджавці раніше був млин. Він знаходився в урочищі Мельники. Уважно розглянувши мапи, стає зрозуміло, коли саме він існував на території села. На мапі 1855 року млина немає. На цій же карті відмічені млини в Іванівцях, Ланчині та Кубаївці. На мапі 1906 року млин вже є. Також він є на мапі 1910 року. А на карті 1914 року - відсутній. Висновок напрошується такий: село користувалося своїм млином десь в період з 1855 по 1900 рік, а не стало його на часовому відрізку - 1910-1914 роки.

Церква на Кубаївці.

Теперішня церква на Кубаївці побудована у 1933 році. По мапах видно, що і раніше жителі мали свій Божий храм, але в іншому місці. Приблизно 400-500 метрів на північ від існуючої церковної споруди. На мапі 1855 року цю церкву не позначено. Мапа 1906 року інформує про її наявність. А в 1929 році зображення відсутнє. З інших джерел відомо, що на Кубаївці в 19 столітті проживало багато німецьких родин. Можливо, ця споруда була костьолом чи протестантською церквою.

Млин на Кубаївці.

На мапі 1855 року видно, що біля Кубаївки в лісі є млин. Незрозуміло, чому він знаходиться так далеко в лісі. Десь кілометр від села. Можливо, тільки там було підходяще місце на той час. На мапі 1906 року цього млина в лісі вже немає. Але є інший - на сході села. Там, де зараз розставлені вулики. Цей млин є і на мапі 1935 року.

Міст через Прут.

На мапі 1929 року зображений міст через Прут. Він був зведений приблизно 200-300 метрів вище від церкви. В 1935 році цей міст ще є. Із позначення моста видно, що він був не тільки пішохідним, а і “транспортним”.

Русло Прута

Русло річки Прут не мінялося із 1855 по 1914 роки. По зображеннях на картах цих років воно однакове. Увагу привертають 2 “острови” в долішній частині села. Бачимо чітке розгалуження річки на два русла, яке і створило їх. Також вниз від церкви русло знаходиться десь на 500 метрів південніше. І на місці сучасного русла на карті нанесені житлові будинки в напрямку “долинів”. То за останні 70 років річка “забрала” цілу вулицю.

Цвинтарі в Саджавці.

На найстарішій мапі ,1855 року, видно, що у Саджавці є 2 цвинтарі. Один - на місці “старого” цвинтаря. Інший, нанесений на карту, біля річки Саджавочка на північно-західному напрямку колишнього колгоспу. На мапі 1906 року це місце вже не позначене як цвинтар . Але зображено позначку “хрест”, яка ставилася в місцях розташування придорожніх хрестів чи капличок. Можливо це є "холерний" цвинтар. Але епідемія холери в Саджавці мала місце в 1860. Тобто пізніше від видання мапи. Цей момент ще портібно уточнювати.

Роман Гелемб'юк

Прокоментуйте: